3G'ye yatırım yapmayanın şansı yok

3G’ye yatırım yapmayanın yaşama sansı yok

Telekomünikasyon Kurulu (TK), gelecek hafta Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemi (3G) ihalesini onaylamak için toplanmaya hazırlanırken, sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarından ihaleye destek geldi. Türk Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED) ve Telekomünikasyon ve Enerji Tüketici Hakları ve Sektörel Araştırmalar Derneği (TEDER), 3G’nin Türkiye’de bir an önce devreye girmesini istedi. TEDER Başkanı Serhat Özeren, 3G’ye yatırım yapmayan operatörün yaşama şansı olmadığını belirtirken, TÜTED Başkanı Murat Dikici de 3G ihalesinde rekabet ortamının oluşmadığı fikrine katılmadığını kaydederek, “Turkcell doğru olanı yaptı ve şimdi daha da ileri gidecek. Diğer operatörlerin bunu düşünmesi gerekirdi. Kendileri bilir” dedi.

TEDER Başkanı Serhat Özeren, “Bu teknolojiye Türkiye hazır mı” tartışmasının çok yanlış olduğunu belirterek, “Türkiye, bu teknolojiye geçmek zorunda. Son derece ciddi yatırımlar yapılması gereken ve ilave iş imkanı sağlayacak bir teknoloji. Böylece, yeni teknolojiler, sanayi ve endüstriyel kollar gelişecek. Keşke bütün operatörler ihaleye girseydi. Bu teknolojinin gelmesi, ülke için yeni yatırımlar oluşturacağı için çok avantajlı” dedi.

TESADÜF DEĞİL

Özeren, Türkiye’deki diğer iki cep telefonu operatörünün ihaleye katılmamasının tesadüf olmadığını belirterek, “İkisinden birisi teklif verseydi, diğeri de verirdi. Birbirlerine bakarak hareket ettiler. 3G teknolojisine yatırım yapmayan bir operatörün bundan sonra yaşama şansı yok. 3G’ye uzak kalan şirketlerin, ileriki rekabet koşullarında ayakta kalma şansı yok” diye konuştu.

PEDAL ÇEVİRMEK ZORUNDASIN

Özeren, diğer operatörlerin ihaleye girmeyerek büyük hata yaptığını belirterek, “Onlar bu alana girene kadar Turkcell bayağı yol alacak. Turkcell’in zaten liderliği söz konusu. Bisikletle gidiyorsan, pedal çevirmek zorundasın. Bu sektörde devam ediyorsan, bu teknolojiye yatırım yapmak zorundasın. Operatörlerin ciddi para kazanacağım diye beklentisi olmamalı. Gelecek teknolojileri takip etmek için bazı paraları harcamak zorundasın” dedi. Özeren, 1 yılda 3G abonesinin 1 milyonu aşacağını da aktardı.

Turkcell doğruyu yaptı

TÜTED Başkanı Murat Dikici ihalenin iptal edileceği tartışmalarının yanlış olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Şu anda iptal edilmesi için bir neden yok. Bu teknoloji ne olursa olsun Türkiye’ye gelmeli. 3G’den hiçbir firmanın korkmaması lazım. İhale herkese açıktı. Girmemeleri firmaların kendi tercihi. İhalenin iptal edilmemesi lazım. Turkcell doğruyu yaptı. Diğer operatörler, ihaleyi iptal ettirmek için girmemiş olabilirler. Yatırım yapmak istemedikleri için yapmış olabilirler. Turkcell bu teknoloji ile daha da ileri gidecek. Bunu da düşünmeleri lazımdı. Kendileri bilir” dedi. Dikici, bu teknolojinin ülkeye büyük faydası olacağını belirterek, 3G’nin tek zararının çapkın erkeklere olacağını söyleyerek espri yaptı.

Avrupa’da 3G için numara taşınabilirliği ön koşul değil

Üçüncü kuşaklara geçmek için öncelikle numara taşınabilirliğine geçilmesi konusunda basında yer alan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Bugüne kadar yapılan uygulamalarda Avrupa’da sadece 5 ülkede numara taşınabilirliğine geçildikten sonra üçüncü kuşak lisansları verildi. Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri ( CEPT) içersindeki Electonic Communication Comunity (ECC ) tarafından yayınlanan Implimentation of MNP in CEPT Countries.-2005 isimli rapora göre Avrupa’nın 22 ülkesinde sadece 5’i numara taşınabilirliğine geçtikten sonra üçüncü kuşak lisansı vermiş. Bu ülkeler de Hollanda, İngiltere, Danimarka, İsviçre ve Macaristan.

Deniz ÇİÇEK/ANKARA