3G ve bize getirecekleri

3G ve Bize Getirecekleri

Merhabalar sevgili Telekom Dünyası okuyucuları, bu ayki yazımda sizlere önümüzdeki ay yapılacak olan 3G ihalesinden, hayatımıza ne gibi yenilikler getireceğinden ve GSM cihaz üreticileri ve operatörleri bekleyen avantajlardan bahsedeceğim.

Yeni nesil şebeke, ses, veri ve görüntünün ortak bir şebeke üzerinden taşınmasıdır.

(triple play = ses, veri, görüntü) 3.Nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Yeni nesil şebekelerde devre anahtarlama sistemi yerine paket anahtarlama sistemi kullanılacaktır.

Peki bu teknoloji GSM cihaz üreticileri ve operatörleri nasıl etkiler?

Müşteri ve pazar araştırmalarına, rekabetçi kıyaslamalara ve pazar payına odaklanmak, gelecekteki performansınıza zarar verebilir. Bunlar ‘’ben de varım’’ diyen bir izleyicilik konumuna düşmenize ya da daha kötüsü, yalnızca fiyat açısından rekabet edebilen mal ve hizmetler üretmenize yol açar. Örneğin pazar payı; ancak istikrarlı, yeni girişimlerin kontrol edildiği, iyi tanımlanmış bir pazarda çalışıyorsanız bir anlam ifade edebilir. Ama bugünün pazarları birleşmekte, yaklaşmakta ya da birbirinden uzaklaşmaktadır, yani sürekli bir hareket halindedir. Hızlı değişimlerin yaşandığı, çalkantının eksik olmadığı pazarlarımızda gerçekleştirilen pay ölçümleri sizi kolayca tümüyle yeni ürünler, hizmetler, pazarlar yaratmaktan ya da yeni sektörlere girmekten alıkoyabilir. Yeniliklerin çoğu var olan müşterilerin dile getirdikleri gereksinimlerinin ötesine geçer. Müşterilerin varlığından bile olsalar da çözümleneceği konusunda umut taşımadıkları sorunlarına çözüm bulur. Örneğin, seksenli yılların başlarında hiçbir anket,hiçbir müşteri tatmini araştırması faks cihazları, diz üstü bilgisayarlar ya da cep telefonlarına büyük bir talep olacağını gösteremezdi. Şimdi kullanmaya iyice alıştığımız ve bu nedenle üzerinde bile durmadığımız pek çok ürün, bir zamanlar ya saçma, ya enteresan ya da yalnızca garip bir merak olarak görülmüştü. Acaba 3G de böyle bir teknoloji mi?

3G ile görüntü nakli mümkün hale gelecek ama asıl büyük değişiklikler içerikte olacaktır. Bu yeni nesil üstünden haberleri anında izleyebileceğiz, bir filmi izleyebileceğiz, bir spor müsabakasını izleyebileceğiz veya bir gün önce indirilen bir programı takip edebileceğiz. Onun dışında internet aracılığıyla check in, rezervasyon yaptırabileceğiz. Belki daha da ileride evimizdeki bazı sistemlerin uzaktan kontrolü olarak çalıştırmak mümkün hale gelecektir. 3G ile birlikte yüksek veri indirme hızlarıyla katma değerli hizmetlerin ön plana çıkacak ve cep telefonu operatörlerinin bu alanlardan elde ettikleri pay artacaktır. 3G’nin kullanıcıya getireceği en önemli avantaj ise ‘download’ veri ücretlerinin mevcut GPRS tarifelerine göre kat kat ucuz ve hızlı olacağıdır. Bu değişimle birlikte, mobil veri ve içerik pazarında bir patlama yaşanması bekleniyor. Yeni kuşak şebekelerin hizmete girmesiyle, 3G telefonu olan kullanıcılar görüntülü görüşme imkanına kavuşacak, multimedya uygulamalardan faydalanacak, e-devlet hizmetlerine mobil olarak erişecek ve cep telefonunda genişbant internetten faydalanabilecekler. Bu teknolojinin gerisinde kalan GSM şirketleri ve operatörler belki yarın değil ama uzun süre içersinde yok olmaya mahkum olacaklarıdır.

Bu konuda bana aşağıdaki mail adresimden ulaşabilirsiniz.

serhat.ozeren@teder.org.tr

Esenlikle kalın