Haberleşme Güvenliği

HABERLEŞME GÜVENLİĞİ

Merhabalar sevgili Telekom Dünyası okuyucuları, bu ayki yazımda sizlere haberleşme güvenliğinden ve bu güvenliğin yaşamımızdaki öneminden bahsedeceğim.

Ülkemizde olası bir deprem, savaş, grev gibi olağanüstü zamanlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için hazır olmadığımızı düşünüyorum. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda Cezayir’de meydana gelen şiddetli bir deprem sonucu uluslararası fiber hatların kopması ile ülkemizin yurtdışı çıkışı internet bağlantısı büyük aksamalara uğramıştı. İşte bu yaşanmış örnek sayesinde alternatif altyapıların olmasının önemini çok daha iyi anlayabiliriz.

İnsanın varolduğu günden bu yana iletişim vazgeçilmezleri arasındadır. Günümüzde ise bilgi teknolojileriyle çağ atlayan iletişim, telekomünikasyonla zirveye oturmuş durumdadır. Telekomünikasyon sektörü dünyada ve ülkemizde geleceğin parlayan bir yıldızı konumundadır. Dünya’da 1.3 trilyon dolar, ülkemizde 20 milyar doları aşan pazar büyüklüğünün daha da artması için serbestleşme sağlanmalıdır. Ülkemizin bilgi toplumu olması yolunda koyduğu hedeflere ulaşması için, bilişimi kullanmalıyız, bilgiye ulaşmalıyız, kaynaklarımızın ve erişim noktalarınının iyi belirlenmesi gerekir, rekabeti oluşturmalı, tüketicilerin bu rekabetten yararlanmasını sağlamalıyız. Şunun altını çizmek istiyorum rekabet ortamının oluşması için serbestleşme sağlanmalıdır. Pazarda serbestleşme sağlandığı takdirde rekabetçi, yaygın ve ucuz iletişim altyapı ve hizmetlerin oluşması sağlanacaktır.

Ülkemizin yukarıda saydığımız durumlarda olmasını hiç kimse temenni etmez ama bu gibi olağandışı durumları da düşünerek hareket etmeli ve tedbirler almalıyız. Ben bir Tüketici derneği olarak tarafsız değil ama objektif olmak zorundayım bu gibi bir durumda başta tüketicilerin aldıkları hizmetler aksamalara uğrayacaktır. Bankalarda ve ulaşım şirketlerinde ve bir çok konu ile ilgili sektörde işlemler yavaşlamaya başlayacak ve hatta iletişim durma noktasına gelecektir. Tek şebekeye bağımlılık ve rekabetsizlik hayatımızda çok önemli bir yeri olan haberleşme hizmetlerinde güvenilirlik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Telekomünkasyon pazarında serbestleşme sağlanarak birden fazla oyuncunun etkin olması, tüketicilerin lehine rekabetçi bir durum ortaya çıkaracak ve bizim pazarımız çok daha hızlı büyüyecektir.

Esenlikle kalın...

Serhat Özeren TEDER Başkanı